Kara Cuma’nın tarihi gelişimi

İçinde bulunduğumuz olağanüstü olaylara sahne olan bu yıl içinde, insanlar dört gözle bekleyecekleri bir şeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyorlar. Bu sebeple Black Friday'in, mevcut koşullar altında neredeyse yalnızca çevrimiçi olarak bu yılın en büyük alışveriş etkinliği olması şaşırtıcı değil. Yıllar geçtikçe "Kara Cuma" terimine alıştık, ancak gerçekte nasıl geliştiğini biliyor musunuz?

"Kara Cuma" teriminin ilk kullanımı, perakende faaliyetleri veya tüketiciler için kullanılan bir tabir değildi. New York Borsası'nda 1869'da yıkıcı bir günde, ABD Hazinesi, iki Wall Street finansmanı tarafından altın fiyatlarının manipüle edilmesini önlemek için müdahalede bulundu. Altın stokları hızla düştü ve benzeri görülmemiş bir finansal krize yol açtı. Tek bir günde birçok varlık eridi.

Ancak 1950'lere kadar, "Kara Cuma" terimi yavaş yavaş halkın hafızasında yer bulmaya başladı. ABD Başkanı Abraham Lincoln, Şükran Günü tatilini Kasım ayının son Perşembe günü olarak belirlediğinde, ertesi gün Noel alışveriş sezonunun resmi olmayan başlangıcı oldu. Zamanlama, Şükran Günü saygınlığına zarar vermeyecek çok ince bir şekilde iyi hesaplandı, ancak neredeyse yemek biter bitmez tüm eldivenler perakendeciler için çıkarıldı!

Ancak 'Kara Cuma' teriminin kullanımı Philadelphia'nın hoşnutsuz polis memurlarına kadar uzanıyor gibi görünüyor. Bunu, yıllık Ordu-Donanma futbol maçı için aynı anda gelen alışverişçilerin ve turistlerin eşi görülmemiş akışının neden olduğu mutlak kaosu, trafik sıkışıklığını ve hırsızlık olaylarını tanımlamak için kullandılar.

1975'e gelindiğinde, "Kara Cuma" terimi olumlu ve çok beklenen bir alışveriş etkinliğine dönüştü. Büyüklü küçüklü perakendecileri 'siyah' hale getiren gelir birliği, onu ABD genelinde hayati hale getirdi.

2000'lere gelindiğinde, trend önemli bir ivme kazandı. Önce ABD'ye, ardından dünyaya Avrupa, Güney Amerika ve Uzak Doğu'ya yayıldı. Bugün, 'Kara Cuma' kavramı uluslararası bir fenomen haline geldi (bazen farklı bölgelerde başka isimlerle anılır).

Çevrimiçi alışveriş sayesinde "Kara Cuma"nın daha ileri evrimi, "Siber Hafta Sonu", "Siber Pazartesi" ve hatta "Kara Kasım" ı yarattı. Küresel olarak perakendeciler ve E-ticaret işletmeleri, COVID-19'un getirdiği zorluklar nedeniyle "karaya çıkmak" için her zamankinden daha büyük bir baskı altında. Dijital dönüşümün hayata geçirilmesi hızlandı. Bu dönüşüm ivmesine ayak uyduramayan perakendeciler için kayıplar büyük oldu.

Müşterilerimizden bazılarının bu önemli dönüşümü gerçekleştirmelerine ve "Kara Cuma" dan en iyi şekilde yararlanmalarına nasıl yardımcı olduğumuzu öğrenmek ister misiniz? Detaylar için lütfen bizimle temasa geçin.